Asociatia de tineret ONESTIN
Forumul celor onestoshi
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Asociatia de tineret ONESTIN | Reguli | Inregistrare | Login
POZE ASOCIATIA DE TINERET ONESTIN
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: Alesiandra
 | Femeie 24 ani Cluj cauta Barbat 28 - 58 ani |
|
|
|
Multumesc tuturor celor noi ce au venit in Onestin, care au inteles ca avem nevoie de daruire, idei , munca si de o ECHIPA! Multumesc !!!!!!! Multumesc Robert, Anca, Stefan, Deea, SOSO...si in mod deosebit echipei de la comunicare, care sper sa fie in curand motorul Asociatiei!!!
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
poze se gasesc in calculatorul de la sediu si se mai pot face in timpul activitatilor desfasurate de asociatie. Ar fi bine ca in primul numar sa apara o istorie a asociatiei, motivele infiintarii, chestii de`astea...pe parcurs mai vin idei...
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
revista ar trebui sa fie fff interesanta atat pt copii mai mici kt si pt cei mari.....
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
Pai..intai si intai sa ne/va stabiliti functiile, apoi sa facem un sondaj sa vedem cam ce ar vrea lumea sa citeasca...ca sa nu iasa ceva prea sec..prea stufos sau mai stiu eu cum..si zic de un sondaj asa....frumos cu mapa in timpul cursurilor, ca pe forum nu prea avem sanse. Apoi, dupa ce am aflat cam ce ar vrea luma sa apara, sa stabilim cum sa structuram revista(de coperta ne ocupam mai tarziu, ca nu e ceva urgent!) adica ce rubrici sa fie permanente, si ce sa schimbam de la un numar la altul. O idee pe care o am in cap ramasa de la National Geographic ...e o pagina pe care sa scriem impresiile cititorilor despre numarul trecut..ce i'a impresionat si ce nu...apoi..mai vedem noi/vedeti voi(a se scuza bagarea in seama ) )
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
pai...dupa parerea mea la realizarea acestei reviste trebuie sa contribuie totzi membrii asociatziei....nu doar cei de la comunicare....si...ca idei pt revista....nuj....am putea pune cateva jocuri pe care le facem noi la comunicare...informatzii care sa`i ajute pe cititori in diferite domenii...oricum sa fie ceva ffff interesant...nu plictisitor ca dupa prima pagina citita sa arunce revista ...si..sa fie pentru cei de varsta noastra dar nu numai....si pt adultzi..
22.6KB
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
Pai ptr inceput sunt de parere cu stefan trebuie sa ne organizam,si apoi sa ne gandim ce anume dorim sa facem dar in primul rand cea ce ar dori alti sa citeasca dar in revista trebuie sa cuprinda neaparat istoria ascociatiei si parerea celor kre ne cunosc asta in prima revista iar in a doua trebuie sa facem o rubrica cu impresia lasata de revista celor care nu fak parte din asociatie. Veniti Cu Idei Ca Fiecare Conteaza!!!!
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
Sunt de parere ca revista noastra ar trebui sa fie interesanta , nu foarte lunga pt a nu plictisi cititorul si realizata in concordanta cu tema ei , prezentarea asociatiei Onestin si activitatilor din cadrul acesteia ( acestea fiind doar 2 exemple ) . De asemena ar trebui sturcturata astfel incat sa captiveze atentia .
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
stefan ai mare drepatate.....nu e asa greu de facut un sondaj in scoala sau pe strada 
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
dak e nevoie de ajutor eu ma ofer voluntar ....
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
pai mi se pare ceva normal sa gasim voluntari, anca oricum..cei de la cominucare vor fi cei care vor contribui in pare parte la revista nu?:P
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
nu trebui numai noi cei de la comunicare sa contribuim...toti ar trebui sa vemin cu cate o idee si sa o elaboram....hai sa ne punem mintea la contributie (sa nu o mai tinem la naftalina) si sa gasim niste idei 
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
Cum toti spunem ca ar trebui ca o sa facem o sa dregem si toate cele, eu propun maine sa mergem la repetitiile de la cor, cu 15 minute inainte, vreo 4-5 oameni si sa intrebam lumea cam ce ar vrea sa citeasca intro astfel de revista, cam cum lear placea sa fie structurata..etc...diseara, in speranta ca o sa fie lume pe mess, propun de asemenea o conferinta ca forumul nu il citeste nimeni prea atent...daca nu si nu...eu maine ma duc singur sa vad cam ce spun cei de la cor....desi am emotii mari de tot cand e vorba sa vorbesc in fata mai multor persoane....deci.....daca veniti..pe la 16:35-16:40 maine sa fiti la sediu(acolo se tine corul, nu?)...incercati sa aveti si o mapa la voi si ceva de scris ca o sa fie nevoie...
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
stefan atat de rau imi pare k nu pot ajunge sa te ajut dar sa vad am sa incerk si dak am sa pot am sa vin sa te ajut ....cel putin o sa incerc dar sper k mai sunt voluntari kre o sa vina..
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
robert stai linistit k dak le luam usor reusim.....graba strica treaba...si fi sigur k o sa dam totul din noi sa iasa o treaba buna
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
stefan ziceai ca intrebi pe cateva persoane de la cor despre ce ar vrea sa citeasca in revista......ai obtinut ceva? 
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
cred ca deja sunt o gashk de idei....mi-am dat si eu ieri parerea cu niste idei....sper sa se publice..........
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
mey pai toata lumea vrea lucruri haioase si alte chesti......dar in afara de faptul k toti au spus ca trebuie sa scriem desper onestin(lucru care logic nu lipsea)nu prea au venit cu idei.....avem nevoie de idei...
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
pan'la urma cum se numeste revista?
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
revista Onestin....sau aveti alte propuneri ?????
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
intr.adevar..revista za nu fie plictisitoare...j za.i atraga p cei d varsta noastra...poate se gasesc noi mici talente..j exact qm zice deea...za scriem toti cate ceva acolo...za aiba cam fiecare subiect o rubrica..din orice...
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
onesteen magazin ca asa a fost d la inceput......si ideea cu revista a fost a mea,parca:d si ma bucur ca s-a pus in aplicare onesteen....teen de la teenager(adolescent)e buna ideea mea???
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
e bun makr k e cineva cu propuneri k vad k alti nu prea se implica
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
daca nu se implica nimeni mi se mai aprinde beculetu' pe parcurs deci uitati inca o idee d nume:"Open" pt ca m-am gandit ca tinerii intotdeauna vorbesc deschis ...si cam atat.....despre numele open..da' io cre'k e de ajuns
sau ma gandesc sa fie un nume usor d pronuntat daca e in alta lb d ex sa nu fie greu d pronuntat ca atunci cand s duce un individ la kioscu' d ziare si rev sa stie sa pronunte ca sa nu s uite vanzatorul la el ca la felu 3:rotflasa cum zice vanzatoarea d la bunik-mea orbit professional zice orvit profesionala)
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
1 istoric onestin (cel al dianei ar fi extraordinar....desi se poate sa mai fie nevoie de cateva completari si modificari sau explicatii) 2 tot ce face onestin si ce vrea sa faca (dar toate astea nu prea pe lung pt ca altfel plictisesc) 3 destule poze ..pt ca astea sunt primele la care se uita omul 4 o rubrica destinata umorului ...curiozitati ... 5 o rubrica cu sfaturi in diferite doomenii ...cum informatia e la putere in ziua de azi ...sa i ajutam pe cei ce vor citi revista sa si aleaga o cale ...sa prezentam niste chei ale succesului .. pe langa toate astea ....cate o informatie din ceea ce se face pe la noi ..lucruri interesante ...(si aici imi vine in gand cursul de comunicare ) ..nu stiu exact ce se face ..dar sa zicem " stiati ca ....bla bla"" ...chiar nu stiu ..ceva care sa nu fie stiut de lume dar acre sa surprinda si sa aiba importanta..cu siguranta pr florin ar sti ce sa zica aici.....si apoi indemnul de a participa la activitati ....) la fel se poate face pt fiecare domeniu :cor ..teatru ...(pe mine ma surprins cum la inceput .la teatru se facea gimnastica ...si stateau statui juma de ora ....chestiii din "spatele culisei" ...turism ..
astept sa vad ce aveti de zis ..
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
am vazut la remus o revista a unei asociatii de tineret foarte mare diin cate mi am dat seama(are centre in mai multe judete din tara ) asociatia se numeste "fitzuica"...daca vrem sa ne mai inspiram ..putem arunca si acolo un ochi ..si trage concluzii ..sau putem fi noi origiari ..dar zic ca nu avem ce pirde daca ne uitam si acolo o sa revin cu date din revista ..
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
hm..crek ideile alinei sunt bune. Cu siguranta e nevoie de un istoric onestin.un sumar al activitatilor trecute...Mai sunt chestii interesante de pe forum ce pot fi puse....poezii si d`astea 
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
aha un istoric care sa capteze atentia 
ar fi super sa fie o rubrica cu nijte site-uri utile...pt scoala,distractie etc.......
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
istoricul sa fie amuzant, succint......elaborat..pentru ca daca va fi prea lung nu va captat atentia....ma gandesc la niste parodii locale, gen LOCAL combat (sau BUSHAI LOCAL ) ........evenimente din onesti,parodiate.fara nume si cu aluzii fine......
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
am promis ca revin cu informatii despre revista de care v am pomenit ....si am facut un experiment astazi in clasa: am dus revista si am citit ceva din ea ...spre surprinderea mea ....toata lumea a cerut revista .....a intrebat de unde o am ..au zis ca vor si ei ....si am stat 3 intr o banca si am citit din ea ...reactia a fost super .....
aaaa ....revista trebuie sa fioe COLORATA ....asta ne caracterizeaza ..
am scanat revista .....e destul de mare ....dar sper sa aveti rabdare sa o cotiti si sa tragem cateva concluzii ......cu siguranta o sa ajunga revista si la pr. dar pana atunci am considerat ca e mai la indemana daca o afisez pe forum ..sa aiba toata lumea acces
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
alina a scanat revista, mea dat mie pozele si eu am facut asta: fitzuica/revista fitzuica.htm
intrati k sa vedeti cum arata revista despre care a vorbit alina
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
e super revista si chiar interesanta...p intelesul tuturor ar fi fain sa arate si revista noastra cam asa bn.....da nu sa o "copiem"
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
nici nu ma m gandit sa copiem revista si doar sa ne inspiram din aceasta ....dar avem nevoie de idei pt a puteacrea niste subiecte interesante
am dat revista parintelui ..daca vreti sa vedeti ce e cu ea ..
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
pai deja o gasim si p p adresa ce ne-o dat-o claudiu......da nu ma refeream la copiat copiat ci la super inspiratie
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
asta sa vorbit pentru prototipul revistei, este un inceput  CLICK P POZA PENTRU A MARI
40.5KB
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
ar fi frumos sa fie ceva mai colorat ca pt mine nu e chiar asa d interesant .......si cred ca tinerilor l plac culorile nu numa o culoare deci propun sa fie ceva mai colorat,da nu tiganesc......bn....subiectele sunt interesante
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
Meciul secolului: Parinti vs. Elevi
„Esti pedepsit! Week-end-ul acesta stai în casa.. Te învat eu minte! Ce-i dom`le cu atâta libertate! Lasa ca-ti scot eu aerele astea din cap!" Oh, dar aceasta ofensa la adresa personalitatii adolescentului nu poate sa ramâna fara urmari. Nu mai poate fi trecuta cu vederea; cu siguranta, echipa „Elevi" va lua atitudine; „Meciul secolului" se naste astfel din aceasta provocare directa, si poate dura o zi, un an, o viata. Cele doua echipe se pregatesc intens pentru confruntarea directa, care este decisiva. Dar pâna acolo mai avem de urmarit etapele preliminare care vor fi programate astfel: în diminetile „lucratoare" pâna la plecarea la scoala, între 6ss - 8ss, si seara de la 19ss - 21ss. Week-end-ul este rezervat confruntarilor puternice si atacurilor „pe la spate". Sa înceapa meciul! Dimineata, ora 6ss: atacantul Mama ajunge pe terenul adversar, patrunzând în careul aparatorului Elevu` care este deranjat din profunda relaxare. Acesta este obligat sa cedeze mingea si sa se retraga la „scoala semicercului" unde îl asteapta sapte ore de înflorituri si de abureli din partea publicului. Dar Elevu` respinge atacul, înaintând catre poarta adversa unde îl asteapta „cu bratele deschise" portarul Tata. Mingea este tot la Elevu`, Elevu` dribleaza alearga si… si… oh! Atacantul Mama îl prinde de podoaba capilara. Si este FAULT!!! Dar iata ca arbitrul Bunicu` nu este de acord cu aceasta lovitura! Meciul continua, Elevu` se enerveaza, tipa, arunca cu „perle" si vai! se împiedica în sireturile „mincinoase". Mingea ajunge la Mama, care marcheaza: Gol!!! Primul meci e pierdut de Elevu` cu 0 - 1. Al doilea meci are loc seara la ora 19ss când echipa „Parinti" este pregatita. Atacantul Mama nici nu apuca sa-si puna echipamentul ca si porneste ofensiva cu câteva atacuri tip interogatoriu, încercând sa descopere punctele slabe ale lui Elevu`! Vrea sa-l intimideze cu amenintari pentru viitor, Elevu` nu cedeaza si iata ca din urma jucatorul Tata se impune printr-un croseu pe dreapta „portii", dar nu nimereste si nervos îi aduce injurii lui Elevu`. Arbitrul Bunicu` fluiera lovitura de la 11 m si desigur, Elevu` marcheaza. În acest moment este 1 - 1. Finala are loc în week-end. Meciul începe într-o atmosfera pasnica. Cele doua echipe par sa se înteleaga, dar sa lasam jocul sa decida. Partida începe în forta cu o încercare a lui Elevu` de a obtine spatii de desfasurare de la Mama. Aceasta impune conditii stricte, opune rezistenta, iar Elevu` renunta. Dar curând îsi va lua revansa printr-o actiune de învaluire a atacantului Mama, de care scapa speriind-o ca i-a cazut bigudiul din frunte. Acum este fata în fata cu portarul Tata, dar acesta paraseste poarta pentru a prinde o bere gratis de pe marginea terenului. Scorul este desigur 1-0. Dar Mama revine în forta, mobilizându-l si pe Tata în pauza. E o lupta pe viata si pe moarte. Mama iese în atac alaturi de Tata care ar fi facut mai bine sa ramâna la locul lui în poarta întrucât Elevu` iata ca a deposedat-o pe Mama si se îndreapta vertiginos catre poarta, dar… va continua. Scorul poate fi aflat în Viata de Apoi, în care „Meciul secolului" va fi purtat de urmatoarele generatii.
3ste o idee pentru un viitor articol al revistei. Textul este scris de Oana Craciun, fosta eleva a Colegiului National "Dimitrie Cantemir" pentru revista licelui. Sper ca va folosi.
25.3KB
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
Ce pot sa spun... parearea mea: ca o poveste care sa capteze atentia "merge", totusi mie nu-mi place ca aceasta relatie dintre parinti si elevi sa fie descrisa ca o confruntare... in fine. Revista are posibilitatea sa abordeze multe subiecte "la moda" care atrag mai mult pe cititor, dar consider ar trebui sa abordeze mai mult ceea ce e specific scopului Onestinului.
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
eu m-am gandit la ceva ...o poezie,........sau ......kiar nu am idei.........as vrea sa fie ceva reusit,captivant,serios dar si comic......ma gandeam la ceva cu muzica.......sau petrecerea tp liber.deci cred ca joi aduc ceva .poate imi mai vin nijte idei placute.da nu o public aici...ca sa nu rada nimeni...sper sa reusec
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
daca aveti nevoie de ajutor la redactare si la design sunt aci pentru sprijin ... id de mess cocstel bother to bother 
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
gina a scris:
ar fi frumos sa fie ceva mai colorat ca pt mine nu e chiar asa d interesant .......si cred ca tinerilor l plac culorile nu numa o culoare deci propun sa fie ceva mai colorat,da nu tiganesc......bn....subiectele sunt interesante |
Nu e vorba ca asa va arata Revista, acolo sunt scrise doar rubricile de baza si Titlul . Prima pagina( coperta) se doreste a fi un puzzle de poze din toate activitatile Onestin, poze f mici...!
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
am multe idei in cap,dar azi dimineata m-am trezit si prima idee care mi-a venit a fost aceea ca revista noastra sa fie bilingva.stiu ca e cam greu de realizat dar ar fi ceva interesant asa cum e istoricul bilingv asa sa fie si aceasta revista ca sa o citeasca intreaga lume sa nu facem "discriminari"
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
cred ca la revista am putea adauga si o pagina in care sa scriem motto`uri despre viata..despre orice...
astea sunt cateva din motto`urile p care le`am putea publica in revista
1.Valoare unui prieten nu o cunosti decat atunci cand il pierzi. 2.Totul trece dar nu totul se uita. 3.Sa speri in orice caci insasi viata e o speranta! 4.Ironia suprema a vietii este ca nimeni nu scapa de ea in viata. 5.Primul pas pe care trebuie sa il faci ca sa obtii tot ce vrei de la viata este asta: Hotaraste-te ce vrei. 6.Niciodata nu accepta sfatul cuiva care nu a avut problemele tale. 7.Nici o problema nu poate fi rezolvata la acelasi nivel de cunostinte la care a fost creata. 8.Numai oamenii singuratici cunosc adevaratele valori ale prieteniei. Pentru ceilalti exista familiile; pentru un singuratic sau un exilat prietenii reprezinta totul. 9.Ordinea este forma de care depinde frumusetea. 10.Ador sa fiu singur. Nu am gasit o alta insotitoare care sa ma insoteasca atat de bine. )
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
gina a scris:
am multe idei in cap,dar azi dimineata m-am trezit si prima idee care mi-a venit a fost aceea ca revista noastra sa fie bilingva.stiu ca e cam greu de realizat dar ar fi ceva interesant asa cum e istoricul bilingv asa sa fie si aceasta revista ca sa o citeasca intreaga lume sa nu facem "discriminari" |
eu zic ca nu pe asta trebuie sa ne axam deocamdata ...sa ne gandim putin ..care vorbitor numai de limba engleza o so citeasca ???
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
gina zicea sa facem revista bilingv ...eu cred, sincer, ca nu ar trebui sa ne axam pe asta deocamdata ..care vorbitor numai e limba engleza o sa citeasca revista ???
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
din cate stiu eu,mai sunt cativa straini vorbitori de lb engleza care mai vin in onesti.dar a fost numa o idee....atat,nimik mai mult
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
|
s-a inceput munca pentru revista. cativa d la comunicare au scris cate ceva. deci se poate. asteptam si altii sa apara cu scrieri. neam gandit mai bine si deci tre sa activam repede pentru ca sa putem sa scoatem revista.
PUNETI MANA SI SCRIETI
|
|
| pus acum 19 ani |
|
andrey07
Membru
 Din: onesti
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5
|
|
lomea a adormit sau murit p-aci????
_______________________________________ iarta, dar nu uita
|
|
| pus acum 19 ani |
|
andrey07
Membru
 Din: onesti
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 5
|
|
am inceput sa vorbesc singur pe forumul asta??? 
_______________________________________ iarta, dar nu uita
|
|
| pus acum 19 ani |
|